Po Kuan Jin byl nazván jeden z druhů čaje oolong, železná bohyně.

Čaj Tie Guanyin

Jméno buddhy Kuan Jin nese jeden z nejproslulejších čínských čajů, polozelený oolong (wu-lung) Tie Guanyin.

Čaj Tie Guanyin

Čaj Tie Guanyin - čajové příslušenství Polozelený čaj Tie Guanyin se pěstuje v čínské provincii Fujian (Fu-ťien). Tie Guanyin je název odrůdy čajovníku, z jehož listů se připravuje tento aromatický čaj lahodné chuti. Z lístků čaje Tie Guanyin se dá připravit více nálevů, než z většiny ostatních druhů čaje, podle způsobu přípravy čtyři a více.

Výroba čaje Tie Guanyin

Tie Guanyin patří mezi oolongy (polozelené čaje), do kategorie čajů, které jsou částečně fermentované (oxidované). Sklizeň čajových lístků určených pro výrobu čaje Tie Guanyin probíhá v době jejich plné zralosti, což zajišťuje plnou chuť čaje. Nasbírané lístky se nechají zavadnout na přímém slunci, zavadnutím lístky ztratí svoji křehkost. Poté se protřesou v otočných bambusových bubnových válcích, ve kterých dojde k narušení buněčné struktury na jejich okrajích. V důsledku toho oxidují čajové lístky na okrajích rychleji, takže výsledkem následného procesu fermentace (oxidace) je lístek s fermentovaným okrajem a středem s neporušenou buněčnou strukturou, kde jsou zachovány přírodní polyfenoly. Proces oxidace je ve chvíli, kdy okraje lístků začnou červenat přerušen sušením. Teplota sušení čaje Tie Guanyin a ostatních oolongů je vyšší, než u jiných druhů čaje. Hotový čaj obsahuje méně vody, a je proto trvanlivější.

Čaj Tie Guanyin je znám také pod názvem Železná bohyně milosrdenství, původ tohoto pojmenování se mi nepodařilo vypátrat, může mít souvislost s železnou sochou Kuan Jin chrámu v legendě o původu čaje Tie Guanyin, jménem Železná bohyně je Kuan Jin označována v oblasti čajové kultury.

Původ čaje Tie Guanyin

Legenda čajový poklad o původu čaje Tie Guanyin.

Další jména čaje Tie Guanyin

Čaj Tie Guanyin se prodává pod různými dalšími obchodními názvy, nejznámější z nich jsou Tit Koon Yum Tea, Ti Kuan Yin, Tie Kuan Yin, Železná bohyně.

Yin.cz © 2007 Kuan Jin