Po Kuan Jin byl nazván jeden z druhů čaje oolong, železná bohyně.

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas G. Winton v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z území Československa před smrtí zorganizováním jejich transportu do Velké Británie.

Sir Nicholas Winton

Sir Nicholas G. Winton (* 19. května 1909 v Londýně), britský makléř a humanitární pracovník, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z území Československa před smrtí zorganizováním jejich transportu do Velké Británie. Někteří z nich navždy přišli o své pravé rodiče a začali žít nový anglický život. Plánoval další převoz asi tisíce československých drobečků. To však již ubíhající čas nedovolil.

Obzvláště obdivuhodné na tomto člověku je, že svůj čin sám nepovažuje za nic mimořádného. O roli Nicholase Wintona dlouho nikdo nic nevěděl. Až jednoho dne roku 1988 šla jeho žena Greta na půdu a náhodou našla dokumenty a plány převozů. Poté předala vše historičce Elizabeth Maxwelové, která zorganizovala setkání Wintona s "jeho dětmi" ve studiu BBC. Pozornost veřejnosti se ale k němu upřela až po dalších 10 letech, když byl jeho příběh znovu připomenut režisérem Matejem Mináčem ve filmu Všichni moji blízcí a později i dokumentem Síla lidskosti.

Sir Nicholas Winton
Sir Nicholas Winton

Více: Sir Nicholas Winton

Yin.cz © 2007 Kuan Jin